Окремі аспекти арешту майна у світлі практики Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-2607.2021.7.14-19Ключові слова:
кримінальне провадження, тимчасово вилучене майно, документи, право власності, арешт майнаАнотація
У статті досліджено критерії віднесення документів, особистих записів особи до категорії «майно» в контексті накладення арешту на майно, вилучене за результатами огляду, обшуку на стадії досудового розслідування. Встановлено, що такі матеріальні об’єкти мають ознаки майна лише у випадку, якщо вони можуть бути об’єктами цивільних прав, мати істотну художню, наукову, літературну, економічну цінність як загалом, так і виключно для володільця майна. Проаналізовано практику Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду стосовно накладення арешту на документи та особисті записи, практику Європейського суду з прав людини в контексті визначення критеріїв віднесення документів до майна. Наголошено на необхідності внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України в частині чіткого визначення, які матеріальні об’єкти під час огляду, обшуку вилучаються, а які тимчасово вилучаються, належать до категорії «майно» та потребують вирішення слідчим суддею питання про їх арешт. Запропоновано внести зміни до частини 7 статті 236 та частини 7 статті 237 КПК України та привести їх у відповідність до положень статті 16 КПК України та норм цивільного права.
Посилання
- Halahan, V. I., and N. S. Morhun. Nedotorkannist prava vlasnosti yak zasada kryminalnoho provadzhennia na dosudovomu rozsliduvanni [Inviolability of property rights as a basis for criminal proceedings in pre-trial investigation]. Kyiv: UkrDHRI, 2017 [in Ukrainian].
- Goroshko, Valentyna. “Temporary seizure of property (criminal procedural aspect).” Thesis for the degree of Candidate of Law (Doctor of Philosophy), Odesa State University of Internal Affairs, 2018. http://oduvs.edu.ua/wp-content/uploads/2016/06/Disertatsiya_Goroshko_V.V..pdf [in Ukrainian].
- Myroshnychenko, Yurii. “Kozhna rich mozhe buty vyznana rechovym dokazom, ale ne kozhen rechovyi dokaz ye richchiu” [“Everyitem of property may be considered as material evidence, but not every material evidence is an item of property”]. Zakon i biznes [Law and Business], April 12, 2013. https://zib.com.ua/ua/15358-kozhna_rich_mozhe_buti_viznana_rechovim_dokazom_ale_ne_kozhe.html [in Ukrainian].
- Tumanyanc, A. R., and V. I. Medviediev. “Certain problems of the practice of the seizure on personal documents in the criminal proceedings.” Law and Society 2, part 3 (2020): 173–74. https://doi.org/10.32842/2078-3736/2020.2-3.27 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Denys Bykov
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати опублікований твір з обов’язковим посиланням на його авторів та його першу публікацію в цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного поширення твору в тому вигляді, в якому його було опубліковано в журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на його першу публікацію.
Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).