Нерозгадані таємниці права
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-2607.2022.9-10.3-11Ключові слова:
правові системи, акультурація, сутність права, справедливість, універсальні принципи праваАнотація
У статті здійснено спробу визначити підходи до пояснення та запропонувати напрями пошуку відповіді на одну з найзагадковіших теоретичних і практичних таємниць права: чим пояснити, що за відсутності єдиного його розуміння, а нерідко й самого слова «право» або його аналога в лексиконі багатьох народів, одні й ті самі юридичні проблеми в різних правових системах вирішують переважно однаково?
Попри відносно давнє звернення уваги в західному правознавстві на цю проблему, переконливого теоретико-правового її пояснення до цього часу немає. У зв’язку з цим у статті піддано критичному аналізу найпоширеніші в правознавстві підходи до пояснення процесів зближення правових систем у сучасному світі – їх інтеграції й акультурації.
Не заперечуючи активізації впливу цих процесів на національні правові системи, водночас наголошується на тому, що вони неспроможні дати задовільну відповідь на поставлене запитання. Її потрібно шукати в набагато глибших пластах історії права – спільних для всіх правових систем фундаментальних властивостей феномену, який ми іменуємо правом. Такою властивістю для права є категорія справедливості, яка уособлює його сутність.
Незважаючи на те, що до поняття справедливості та її відносин з правом найчастіше звертаються в Європі, особливо фундатори й прихильники доктрини природного права, використання справедливості чи аналогічних з нею категорій (їхні назви можуть варіювати залежно від мовних особливостей народів) поширюється далеко за межі Європейського континенту. Вони сягають своїм корінням ще Стародавнього Сходу, Єгипту і Вавилону. Згадки про справедливість можна знайти в ранньому християнстві та інших релігіях: буддизмі, індуїзмі, ісламі тощо. Це дає підстави стверджувати, що справедливість є категорією всезагальною.
Проте саме по собі поняття справедливості є доволі відносним і динамічним, тому покладатися на неї як на безпосередній регулятор поведінки людей, звісно, не можна. Право, хоч явище також динамічне, все ж потребує більш визначених і стабільних орієнтирів. Ними для всіх правових систем та їхніх сімей є універсальні принципи права, в яких справедливість знаходить своє розгорнуте втілення.
Поки що вони належним чином теоретично не осмислені в правознавстві, проте саме їх виявлення відкриває можливості для переконливого пояснення названої загадки права.
Посилання
- Antologiia mirovoi pravovoi mysli [ Anthology of world legal thought]. In 5 vols. Vol. 1. Moscow: Mysl, 1999 [in Russian].
- Barak, Aharon. Judicial discretion. Translated from English. Moscow: Norma, 1999 [in Russian].
- Bekhruz, Khashmatulla. Islamskie traditcii prava [ Islamic traditional rights]. Odesa: Iuridicheskaia literatura, 2006 [in Russian].
- Bergel, Jean-Louis. Théorie Générale du Droit [General Theory of Law]. Translated from French. Moscow: Nota Bene, 2000 [in Russian].
- Berman, Harold J. Law and Revolution: The Formation of the Western Legal Tradition. Translated from English. Moscow: Publishing House of Moscow State University, 1994 [in Russian].
- David, René, and Camille Jauffret-Spinosi. Osnovnye pravovye sistemy sovremennosti [Les grands systèmes de droit contemporains]. Translated from French. Moscow: Progress, 1988 [in Russian].
- Duguit, Léon. Obshchestvo, lichnost, gosudarstvo [Society, Personality, State]. Translated from French. St. Petersburg, 1901 [in Russian].
- Dworkin, Ronald. Law’s Empire. Translated from English by S. Moiseev, editors S. Koval and A. Pavlov. Moscow: Publishing House of the Gaidar Institute, 2020 [in Russian].
- Höffe, Otfried. Spravedlyvist i subsydiarnist. Vystupy v Ukraini [Vernunft und Recht: Bausteine zu einem interkulturellen Rechtsdiskurs]. Translated from German. Kyiv: Alterpres, 2003 [in Ukrainian].
- Koziubra, Mykola. “Pravovyi zakon: problema kryteriiv” [“Legal law: the problem of criteria”]. Journal of the Academy of Legal Sciences of Ukraine 2 (33)–3 (34) (2003): 83–95 [in Ukrainian].
- Leninskaia teoriia otrazheniia i sovremennaia nauka. Teoriia otrazheniia i obshchestvoznanie [Lenin’s theory of reflection and modern science. Reflection theory and social studies]. Sofia: Nauka i iskusstvo, 1973 [in Russian].
- Lloyd, Dennis. Ideia prava [ The Idea of Law]. Translated from English. Moscow: Iugona, 2002 [in Russian].
- Nguyen, Kuro. History and Philosophy of Vietnamese Contract Law. http://www.academia.edu/17298044/3.
- Radbruch, Gustav. Filosofiia prava [Philosophy of Law]. Translated from German. Moscow: Mezhdunarodnye otnosheniia, 2004 [in Russian].
- Rouland, Norbert. Iuridicheskaia antropologiia [Legal Anthropology]. Textbook for high schools. Translated from French. Moscow: Norma, 1999 [in Russian].
- Skurko, Elena. Printcipy prava [Principles of Law]. Moscow: Os-89, 2008 [in Russian].
- Verkhovenstvo prava i problemy ego obespecheniia v pravoprimenitelnoi praktike [Rule of law and problems of its provision in law enforcement practice]. Moscow: Statut, 2009 [in Russian].
- Zippelius, Reinhold. Filosofiia prava [Philosophy of Law]. Translated from German. Kyiv: Tandem, 2000 [in Ukrainian].
- Zweigert, Konrad, and Hein Kötz. Vvedenie v sravnitelnoe pravovedenie v sfere chastnogo prava [Einführung in die Rechtsvergleichung auf dem Gebiete des Privatrechts]. Translated from German. Vol. 1. Moscow: Mezhdunarodnye otnosheniia, 2000 [in Russian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Mykola Koziubra
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати опублікований твір з обов’язковим посиланням на його авторів та його першу публікацію в цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного поширення твору в тому вигляді, в якому його було опубліковано в журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на його першу публікацію.
Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).