Розвиток концепції корпоративного договору в Україні
Ключові слова:
інвестиції, відповідальність, захист, міноритарні акціонери, безвідклична довіреністьАнотація
Останніми роками застосування корпоративного договору у приватних компаніях набуває поширення в Україні. Це зумовлено тим, що досвідчені українські та іноземні інвестори бажають врегулювати свої відносини щодо управління товариством та способи повернення інвестицій більш детально, ніж це передбачено корпоративним правом будь-якої держави і, зокрема, України. Подібні тенденції вже давно стали нормою у розвинених країнах світу. Україна не залишається осторонь цих течій у корпоративному праві і гармонізувала своє законодавство із сучасними підходами у корпоративному праві шляхом запровадження інструменту корпоративного договору на рівні закону. Однак, ще на початку минулого десятиліття корпоративне законодавство не містило такого поняття, а судова практика вважала корпоративні договори такими, що порушують публічний порядок.
Метою цієї статті є дослідження еволюції законодавства України та судової практики щодо корпоративних договорів в Україні в історичному і порівняльному аспектах. На думку автора регулювання корпоративних договорів в Україні розвивалося відповідно до загальносвітових тенденцій, але із суттєвим запізненням, внаслідок чого інвестиції в економіку України переважно здійснювалися через іноземні холдингові компанії з мінімальним застосуванням корпоративного законодавства України.
Проведений аналіз виявив, що логіка судових рішень українських та іноземних судів мала багато спільних рис і розвивалася за подібними закономірностями. За результатами цього дослідження автор дійшов висновку про важливість та доцільність законодавчого регулювання корпоративних договорів задля залучення інвестицій в економіку України, адже навіть за досконалого корпоративного законодавства є попит серед професійних інвесторів на договірне регулювання корпоративних відносин у товаристві.
Посилання
- Doroshenko L. M. Dohovory v korporatyvnomu pravi: problemy teorii ta praktyky : monohrafiia. Kyiv : Yurinkom Inter, 2023. 542 s.
- Cheung R. Shareholders’ Agreements: Shareholders’ Contractual Freedom in Company Law. Journal of Business Law, no. 2012 (2012): 504–30. URL: https://ssrn.com/abstract=2606645 (last accessed: 27.01.2025).
- Kulms R. A Shareholder’s Freedom of Contract in Close Corporations – Shareholder Agreements in the USA and Germany. European Business Organization Law Review. 2001. Vol. 2, Iss. 34. P. 685–701. URL: https://doi.org/10.1017/S1566752900000689 (last accessed: 27.01.2025).
- Pistor K., Keinan Y., Kleinheisterkamp J., West M. D. Evolution of Corporate Law: A Cross-Country Comparison. University of Pennsylvania Journal of International Law. 2002. Vol. 23, Iss. 4. P. 791–871. URL: https://scholarship.law.upenn.edu/jil/vol23/iss4/4 (last accessed: 27.01.2025).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Микола Володимирович Стеценко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати опублікований твір з обов’язковим посиланням на його авторів та його першу публікацію в цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного поширення твору в тому вигляді, в якому його було опубліковано в журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на його першу публікацію.
Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).