Тлумачення у кримінальному праві: особливості та межі
Ключові слова:
розширене тлумачення, межі тлумачення, тлумачення кримінально-правових нормАнотація
У статті розглянуто особливості здійснення тлумачення у кримінальному праві, що з огляду на особливості на специфіку вказаної галузі права є актуальним питанням на сьогодні. Особливу увагу у статті присвячено саме розширювальному тлумаченню кримінально-правових норм, що і по сьогодні викликає гострі дискусії серед наукових кіл. Здійснено короткий огляд історії розвитку поняття тлумачення у праві та зміни ставлення до його здійснення. Звернено увагу на особливості поділу галузей права на приватні та публічні, необхідність такого поділу, а також його вплив на процес тлумачення правових норм. Наголошено на тому, що особливості норм кримінального права не дозволяють віднести цю галузь до приватно-правових чи публічно-правових. Досліджено ставлення науковців, а також позиції судів до тлумачення норм кримінального права, у тому числі за обсягом. Зроблено висновок, що в окремих випадках кримінально-правові норми можуть тлумачитися розширено і такий процес є невідворотнім, водночас, питання меж такого тлумачення залишається дискусійним та потребує вирішення для забезпечення ефективного та справедливого правозастосування.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Владислав Федорович Барильченко

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати опублікований твір з обов’язковим посиланням на його авторів та його першу публікацію в цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного поширення твору в тому вигляді, в якому його було опубліковано в журналі (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на його першу публікацію.
Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).